СВІТ ДОРОГОЦІННИХ КАМЕНІВ
21.05.2019

СВІТ ДОРОГОЦІННИХ КАМЕНІВ

Стаття в журналі EDITOR №15

Ювелірний світ безперервно розвивається, тренди змінюють один одного, але є те, що не підвладне часу і модним віянням! Це прикраси з великими дорогоцінними каменями: діамантами, рубінами, смарагдами, сапфірами ...! Вони були, є і будуть. І ніколи не втратять свою цінність і актуальність! Такі прикраси вічні, в усі часи вони висловлювали статус і велич роду, будучи фамільним спадком і передаючись із покоління в покоління. Так, ювелірна виставка в Таїланді Bangkok Gems & Jewelry Fair присвячена не тільки шедеврам ювелірного мистецтва, але і коштовним каменям, побачити які приїжджає весь світ.

Виставка в Бангкоку - це завжди важлива подія для ювелірного світу. У цей період в Таїланд приїжджають експерти і цінителі з усіх куточків планети, адже саме тут з перших рук і за самою правильною ціною можна купити найкращі дорогоцінні камені. Але, як і в усьому світі, не все так просто ... Адже на виставці можна знайти як рубіни найвищої якості (Burma, з кращим кольором - Pigeon Blood), кращі сапфіри (з дивовижним і найдорожчим кольором Royal Blue), так і камені, які внаслідок облагородження не являють собою цінності, або й узагалі штучні аналоги, які від натуральних відрізнити зможе тільки гемолог. Гемолог Ірина Омельченко розповіла редакції журналу EDITOR про ключові тенденції і головні теми, які обговорюються на ринку дорогоцінних каменів, а також про ті фактори, на які слід звертати увагу в процесі покупки дорогоцінного каменю або прикраси з коштовним каменем.

ЙОГО ВЕЛИЧНІСТЬ ДІАМАНТ

Королем дорогоцінних каменів заслужено вважається діамант. Як багатьом відомо, вартість білого діаманта залежить від показників каменю, так званих 4C: carat (вага), color (колір), clarity (чистота), cut (огранювання), а точніше, від комбінації цих показників. Дійсно на практиці не все так просто, адже при виборі каменю (ось чому потрібна консультація гемолога) перше і найважливіше - перевірити, чи відповідає ваш камінь сертифікату. І звісно ж тільки професіонал, який працює на ринку, зможе сказати вам, чи варто купувати той чи інший камінь. Так, є поєднання кольору і дефектності каменів, які дуже затребувані на ринку: F/VS1 і F/VS2; G/VS1 і G/VS2, - такі камені завжди будуть цінні, і ви завжди легко зможете їх продати. А є поєднання показників кольору/дефектності, при яких покупка каменю не має абсолютно ніякого сенсу, якщо говорити з позиції гемолога і в масштабах світового ринку дорогоцінних каменів. Наприклад, кому потрібна дефектність VVS2, якщо камінь має колір J? Крім того, при виборі діаманта необхідно враховувати, наскільки камінь правильно огранований, а також вагу каменю.

Сьогодні весь ювелірний світ говорить про те, що на ринку можна зустріти не тільки натуральні діаманти, а й облагороджені, а також синтетичні. Про синтетичні діаманти я дізналася ще в 2013 році, проходячи один з перших курсів в інституті HRD Antwerp. І тоді вже було зрозуміло, що зовсім скоро кількість таких діамантів збільшиться, і вони потраплять на ринок. Сьогодні існує два способи створити діамант в лабораторії всього за 2-3 тижні: НРНТ (високий тиск - висока температура) і CVD (хімічне осадження з парової фази). Кожен метод залишає свої сліди формування і ознаки, які дозволяють гемологу, використовуючи знання і професійне обладнання, визначити походження каменю. Саме тому, купуючи діамант або прикрасу з великим діамантом, важливо звернутися за консультацією до гемолога.

ФАНТАЗІЙНІ ДІАМАНТИ

Натуральні діаманти, знайдені в надрах землі, можуть бути як безбарвними, тобто білими, так і фантазійними. У міжнародній системі GIA виділяють 9 домінуючих кольорів діаманта: червоний, коричневий, сірий, пурпурний, блакитний, зелений, рожевий, помаранчевий і жовтий. У випадках, коли крім домінуючого тону, присутній другорядний, то колір визначається складним прикметником, наприклад, коричневий (Brown) з елементами червоного (Red) утворює червонувато-коричневий (Reddish Brown). Якщо неможливо визначити основний тон, вказуються два кольори, наприклад, коричневий рожевий (Brown Pink). З фантазійних діамантів жовтий діамант є найпоширенішим. Якщо говорити про вартість фантазійних діамантів, то тут головними чинниками ціноутворення є колір (його насиченість, інтенсивність) і розмір. Що стосується показника чистоти фантазійних кольорів діамантів - це не настільки важливо, як в білих діамантах. Тут навіть не такою визначальною є форма ограновування (вона грає свою певну роль у формуванні вартості, але не є основною).

Завжди, купуючи прикраси з діамантами, звертайтеся за консультацією до гемолога. Купуйте діамант в тому місці, в тому бутіку і у того продавця, в компетентності і репутації якого ви не сумніваєтеся. Адже покупка діаманта - це, перш за все, довіра. І компромісів тут бути не може!

СИМВОЛ ВЛАДИ - РУБІН

«Місто за камінь, ціле місто за камінь!», - вигукнув старий китайський імператор, побачивши чудовий рубін... Ніхто не знає, правда це, чи всього лише легенда, але краса царственного рубіна, безсумнівно, вражає. У ньому поєднуються шаленість сонця і колір крові, він був символом царської влади і благородного походження протягом всієї історії свого існування. Вважається, що рубін приносить мир і успіх тому, хто його носить!

Останнім часом натуральні рубіни високої якості стають все більшою рідкістю .... Так, наприклад, родовище рубінів Burma практично вичерпало себе, а тому цінність цих рубінів стабільно зростає. Кращий на ринку колір у рубінів - Vivid Red. А якщо ви володієте рубіном з унікальним кольором Pigeon Blood, вважайте, що в ваших руках справжній скарб. Зовсім скоро рубінів гідної якості для покупки в якості інвестиції просто не залишиться ... Їх вартість буде зростати, а власники цих каменів не будуть бажати з ними розлучатися.

Що ж стосується формування вартості рубіна, то чим більше розмір дорогоцінного каменю, тим вище його ціна. Крім того, на вартість рубіна дуже впливає його колір (вірніше його відтінок і його інтенсивність), а також прозорість (включення в рубінах не допускаються) і його гра ( «brilliance»). Судити про вартість рубіна, маючи в руках лише сертифікат, - неправильно. Для оцінки рубіна (сапфіра і смарагду) необхідно бачити дорогоцінний камінь! Тільки тримаючи в руках дорогоцінний камінь і сертифікат до даного коштовного каменя, гемолог розповість вам, чи варто його купувати.

Рубіни, як і сапфіри, бувають натуральними і штучно вирощеними! Штучно вирощені рубіни купувати не має сенсу ... Натуральний же рубін високої якості, навпаки, буде завжди зберігати свою цінність! Подаруйте собі можливість володіти дорогоцінним рубіном! Адже рубіни входять в трійку лідерів найбажаніших каменів серед колекціонерів!


95% всіх рубінів на світовому ринку - склонаповнені ( «leаd-glass filled»). Близько 1% всіх каменів - берилієві ( «beryllium treated»). Останні можна відрізнити від інших за специфічною яскравістю, і трішки помаранчевому відтінку. Ще 4% пройшли ту чи іншу термічну обробку без внесення в камені чужорідних елементів. Кількість рубінів, що не зазнали жодної обробки, чистих і яскравих, насичених, вимірюється лише тисячами, навіть не десятками тисяч, а всього лише тисячами примірників. Вартість необлагороженних рубінів порівнювана з вартістю діамантів високої якості і навіть може перевищувати таку, оскільки такі рубіни - у багато разів більш рідкісні, ніж натуральні діаманти.


КАМІНЬ МУДРОСТІ - СМАРАГД

Дивовижний, вражаючий дорогоцінний камінь - смарагд! Смарагди завжди були вибором величних! Їх обирали монархи і знаменитості! Ними володіли найбагатші люди світу! Їх колекціонують і сьогодні! В спадок їх передають з покоління в покоління! Зелений колір дорогоцінного смарагду - це колір влади, успіху, розкоші і достатку!

Смарагди видобувають на території держав Африки, в Росії і ряді інших країн. Але кращі родовища смарагдів розташовані в Колумбії. При однакових показниках якості смарагди, знайдені в Колумбії, цінуються набагато вище (на 35-40%), ніж здобуті в будь-якій іншій країні. Від чого ж залежить вартість смарагду? Перш за все, від його кольору (насиченості і рівномірності). Крім того, впливає на ціну прозорість смарагду, а також його гра або «brilliance». До слова, смарагд - єдиний коштовний камінь, в структурі якого допускаються включення. Більш того, саме ці включення надають йому дивовижну гру і здобули назву «garden». Загалом вартість смарагду залежить від усіх цих показників в сукупності.


Сьогодні практично всі в світі смарагди (95,5%) облагороджені. Але такий метод обробки, як «oiling» (промаслювання), сьогодні прийнятний на ринку. Ціна таких смарагдів висока, але залежить від кількості масла, яке застосовувалося при поліпшенні якості смарагду. Чим вище рівень промаслювання, тим дорожче камінь. А ось, з якими показниками «oiling» можна купувати смарагд, вам розповість гемолог, який буде супроводжувати вас при покупці даного каменю.


На ринку ж сьогодні можна знайти і синтетичні смарагди. Так-так, ті самі, які продаються в багатьох наших ювелірних магазинах. Такі ж камені можна було зустріти і на виставці в Бангкоку. Вирощують їх в спеціальних машинах і називаються такі смарагди гідротермальними. Всі ці камені будуть мати зелений колір (часом навіть дуже гарний), і за всіма фізичними та хімічними показниками будуть такими ж, як і натуральний смарагд.

Тому прилад для визначення дорогоцінних каменів покаже Вам, що даний камінь - це смарагд. Але прилад не відповість на питання, натуральний це смарагд або синтетичний. У цьому вся складність ситуації. Відмінності буде видно лише в самій структурі смарагду, розглянути яку може тільки гемолог. Таким чином, навіть покупка смарагду з сертифікатом не дає вам жодних гарантій. Оскільки і сертифікат до каменя потрібно вміти читати.

Якщо ви хочете володіти дорогоцінним смарагдом, завжди віддавайте перевагу покупці в ювелірному бутіку (не в туристичному місці). Це повинен бути бутік, куди ви можете звернутися в будь-який момент. Важливо, щоб в бутіку працював гемолог. Саме гемолог покладе на себе гарантії і допоможе придбати смарагд, володіти яким з гордістю будете не тільки ви, але і наступні покоління вашої родини.

КОРОЛІВСЬКИЙ САПФІР

Royal Blue або «Королівський синій» ... Сапфіри, які мають такий колір, вважаються кращими в світі. Сьогодні популярність сапфіра дуже висока. Адже всім відомо, що у багатьох знаменитих пар, в тому числі представників королівських родин, пропозиція руки і серця була доповнена саме кільцем з дорогоцінним сапфіром, а не діамантом.

Натуральний сапфір - дорогоцінний камінь королів. Це камінь вірності, символ цнотливості і скромності! Сапфіри, як і рубіни, і смарагди, бувають натуральними і штучно вирощеними. Штучно вирощені сапфіри не мають тієї цінності, яку мають натуральні сапфіри.

Якщо говорити про показники якості, то сапфір цінується перш за все за його колір і гру («brilliance»)! Дорогоцінний сапфір повинен грати, а не просто бути однорідного синього кольору. На вартість сапфірів дуже впливає і прозорість каменю. В ідеалі сапфір не повинен мати включень. Якщо дивитися всередину каменя, то допускаються включення рутилу. Саме за станом найтонших електродів рутилу ниток (якщо вам пощастить їх побачити) можна визначити, чи був облагороджений даний дорогоцінний камінь і яким способом.

Вибираючи дорогоцінний сапфір, зверніться за консультацією до гемолога. Пам'ятайте: просто купити камінь з сертифікатом - недостатньо, важливо розуміти, що написано в сертифікаті і чи дійсно ваш сапфір є тим рідкісним і унікальним об'єктом бажання.


Будьте уважні при виборі сапфіра. Існує кілька способів облагороджування сапфіра, але тільки спосіб «heated» (вплив високої температури) вважається сьогодні прийнятним на ринку. Ніякі інші способи облагороджування сапфірів неприпустимі. Якщо сапфір облагороджений іншим методом - його не варто купувати, оскільки цінності він не має.


Коштовні камені, знайдені в надрах землі і створені самою природою ... Що може бути ціннішим? Від Азії до Америки - весь світ говорить сьогодні на мові дорогоцінних каменів. Рубін найвищої якості, смарагд, сапфір або діамант завжди і в будь-якій точці світу матимуть цінність! Подумайте, скільком людям в складний період саме дорогоцінне каміння допомогло вижити і забезпечити сім'ю ... Адже саме фамільні коштовності і дорогоцінні камені завжди були і будуть символом величі роду і своєрідним «фондом страхування».

Адже їх вартість не залежить ні від економіки, ні від виходу нових моделей, як це відбувається у випадку з автомобілями або гаджетами. Вона залежить виключно від процесу видобутку дорогоцінних каменів: чи знаходять нові родовища і які поклади в тих, де проводиться видобування. Все матеріальне, що є в світі, так швидко змінюється! Коштовні камені - це щось зовсім інше, інший світ - світ вічних цінностей! Це щось особливе, що ми колись залишимо нашим дітям і онукам. Формуйте ж у них правильні цінності! Створюйте сімейні реліквії! Навчайте їх цінувати сім'ю і шанувати традиції! Адже саме від виховання і культури, яку ви будете прищеплювати дітям, буде залежати їхнє майбутнє. Подаруйте їм можливість володіти тим цінним і вічним, що придбали ви! Подаруйте їм частинку своєї душі, маленьку історію про вас і ваше життя, втілене в дорогоцінному камені і унікальних ювелірних прикрасах.

Через сотню років ваш правнук буде тримати в руках кільце, подароване вами дружині, і згадувати про вас, розповідаючи історію роду своїм дітям! І це буде не фотографія, яка загубиться або вицвіте ... Це буде щось унікальне - найкрасивіші в світі і найрідкісніші дорогоцінні камені такі ж міцні, як зв'язок поколінь вашої родини!

Ваш кошик порожній!
Ви успішно
відправили заявку
Ми передзвонимо Вам
найближчим часом