ЯК ПРАВИЛЬНО ОБИРАТИ ТА КУПУВАТИ КОШТОВНІ КАМЕНІ
09.06.2021

ЯК ПРАВИЛЬНО ОБИРАТИ ТА КУПУВАТИ КОШТОВНІ КАМЕНІ

Думка експерта

Діаманти дорожчають

Січень-лютий 2021 року відзначився зростанням цін на алмази та діаманти. Про те, як скористатися ситуацією, правильно обрати та інвестувати у діаманти, ми поговорили з Іриною Омельченко. Ірина – дипломований гемолог (дипломи інститутів HRD (Бельгія, Антверпен) та SSEF (Швейцарія, Базель)).

"Згідно з даними ключового гравця ювелірного ринку, компанії De Beers, з початку 2021 року алмазодобувачі відзначають рекордні показники продажів. Впевненість у стабільності ринку дозволяє їм підвищувати ціни. Наприкінці 2020 року ціна на діаманти також зросла. Найвищі показники були відзначені для каменів в 2 карати. Діаманти в середньому коштують на 16% вище за рівень початку 2020 року, у той час як каміння 0,5-1 карат подорожчало на 20%", - зазначає Ірина і пропонує подивитися на показову динаміку розвитку цін De Beers.

У грудні 2020 року, вперше за два роки, через підвищення попиту компанія підвищила ціни на каміння 0,75-2 карати. У результаті алмази De Beers подорожчали в середньому на 4-5%, і на початку 2021 року компанія реалізувала каменів на $650 млн. Підсумок виявився на 18% вищим за показник річної давності і на 44% вище за рівень попереднього.

Цей попит надихає подумати про інвестиції в дорогоцінне каміння. З чого почати?

Звернутися до гемолога

Інвестувати в дорогоцінне каміння вигідніше, ніж у нерухомість або валюту. За словами Ірини, лише 5% із усіх діамантів, представлених на ринку, можуть вважатися інвестицією. Сертифікований гемолог бачить правильне співвідношення кольору та чистоти дорогоцінного каменя, якість його огранки, від якого залежить так звана гра всередині каменя. Завдання обрати найкращий із усіх запропонованих на ринку каменів правильніше довірити професіоналу. "Приходити до фахівця з уже купленим каменем пізно", - переконана Ірина.

"Я не раз чула твердження про те, що гемолог - це 5С, п'ятий параметр, за якими оцінюють вартість діаманта (4C - це абревіатура carat, color, clarity, cut, що означає "карат", "колір", "чистота", "огранка" - прим. ред.). Він завжди стоїть на варті ваших інтересів, а не аукціонного дому або трейдера".

Визначитись з метою покупки

"Вразити друзів великим каменем поганої якості за п'ять тисяч доларів можна. Проте людина, яка поважає себе, буде себе оточувати дійсно цінними речами. Тут мені згадується безсмертна цитата з книги "Багатий тато — бідний тато" Роберта Кійосакі: "Звичайно, тобі вдасться обдурити більшість людей , але себе ж не обдуриш". Покращені камені, камені з флуоресценцією, з огранкою, де порушено пропорції я можу назвати сміттям. Такі камені ніколи не будуть інвестицією. Справжній якісний діамант - це алмаз, який отримав огранку згідно з існуючими стандартами в індустрії. Якщо камінь сяє, то всі вимоги до огранки дотримано. Він назавжди зберігає свою цінність", - говорить Ірина і радить звернути увагу на камені лідера галузі - компанії De Beers. Вона займається видобутком, обробкою та продажем природних алмазів з 1888 року, тому заслужила безумовну довіру клієнтів. "Клієнти всього світу обирають діаманти De Beers. Адже саме ці діаманти мають ідеальну огранку".

Як знайти свого гемолога?

Відносини з гемологом мають будуватися на безумовній довірі. "Правильний гемолог не відмовиться через кілька років придбати проданий камінь у клієнта або допомогти продати. Це, мабуть, один із важливих критеріїв оцінки репутації. Правильно підібраний камінь згодом збереже свою вартість або збільшить її. Динаміка зміни ціни, безумовно, залежатиме від економіки та розвитку ринку видобутку дорогоцінного каміння".

На що звертати увагу?

Сертифікати. Для діамантів це сертифікати трьох інститутів, що завоювали репутацію на ринку: антверпенського інституту HRD, гемологічного інституту Америки GIA та міжнародного IGI. На думку Ірини, будь-які інші папери до каменя цінності не матимуть.

"Якщо максимально спростити, то ситуація виглядає так: діаманти видобуваються у кількох родовищах, купуються на кількох алмазних біржах, а після цього бренди закріплюють камені у свою впізнавану оправу. Фінальна ціна складається із вартості каменя та імені бренда. У кожного бренда своє ціноутворення та націнка за фінальний продукт. Тому вартість прикраси з камінням із ідентичними характеристиками може дуже відрізнятися у різних брендів. І тут вже вам вирішувати, ви хочете платити за камінь або за ім'я".

Обережно ставитися до онлайн-покупок

Ціноутворення на дорогоцінне каміння - складний процес, розуміння якого вимагає серйозної професійної підготовки. Щоб не спокушатися на обіцянки, що не відповідають реальності, варто дізнатися думку професіонала. До вибору каменя слід поставитися серйозно.

"Я пропоную обережно ставитися до покупок онлайн і вважаю неприпустимим придбати таким чином прикрасу з великим діамантом. До мене не раз приходили клієнти, обдурені обіцянками в сумнівних інтернет-магазинах або інстаграм-аккаунтах трейдерів дорогоцінного каміння. Наявність сертифіката до каменя не гарантує правильної покупки. Документ може бути підробленим або не відповідати каменю. Діамант може виявитися не тієї чистоти, що було обіцяно під час продажу. Наприклад, камінь у два карати може виявитися не солітером, а зібраною з шести або безлічі каміння "конструкцією", яка завжди коштуватиме набагато дешевше, ніж один суцільний камінь. При цьому поверненню та обміну такі покупки за законом не підлягають, — пояснює Ірина. — Тільки гемолог може визначити, чи дорогоцінний камінь відповідає сертифікату, який додається, і дати професійну оцінку — це і є його основна робота».

Кольорові vs білі діаманти

"У De Beers вважають, що зараз починається нова хвиля популярності саме кольорових діамантів. З усіх фантазійних відтінків діамантів жовтих на ринку більше, переважно на них і надходять запити. Найрідкіснішими є червоні, рожеві та блакитні діаманти. Вони як мрія, і дозволити їх собі можуть одиниці. Але саме розмір дорогоцінного каменя (скажімо, на пальці) без слів вказує на статус власника".

Лабораторне каміння

Технологію вирощування алмазів у лабораторних умовах винайшли у середині ХХ століття. За прийнятою міжнародною класифікацією називати їх імітацією некоректно, але ставлення до них на ринку спірне: є прихильники, які бачать у них великий потенціал для розвитку ювелірного дизайну, та є скептики, яких не задовольняє їх неприродне походження.

"Лабораторні камені, незважаючи на те, що вони мають ті ж фізичні та хімічні властивості, вирощуються в лабораторних умовах. Я проти того, щоб розглядати їх як інвестицію! Вирощування лабораторних діамантів повністю контролюється людиною, тоді як вплинути на кількість алмазів у товщі землі неможливо. Я все ж таки наполягаю, що інвестувати потрібно в каміння, здобуте натуральним шляхом".

За матеріалами www.buro247.ua

Ваш кошик порожній!
Ви успішно
відправили заявку
Ми передзвонимо Вам
найближчим часом